Słodkie mamy czyli czym jest cukrzyca ciążowa"Słodkie mamy" - tak określa się ciężarne, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa. 

Cukrzyca ciążowa dotyka około 3-4% przyszłych mam. Istnieje kilka czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania: 
  • nadwaga (przed zajściem w ciążę)
  • występowanie cukrzycy typu II w najbliższej rodzinie
  • wiek powyżej 35 lat
  • nadciśnienie tętnicze

Zaburzenia cukrzycowe mogą jednak pojawić się u każdej ciężarnej, bez względu na styl życia i sposób odżywiania. Tak było u mnie - nie jestem w żadnej z grup ryzyka, a jednak byłam słodką mamą.


Cukrzyca ciążowa rozwija się zazwyczaj bezobjawowo. W celu wykrycia choroby należy przeprowadzić test tolerancji glukozy po doustnym obciążeniu. Test ten robi się około 24 tygodnia ciąży i polega na szybkim wypiciu słodkiego płynu, który zawiera 75g cukru. Tu rada dla Pań, które nie są w stanie wypić takiej mieszanki - można do niego dodać kilka kropli cytryny. Organizm gwałtownie wchłania cukier powodując, że poziom cukru we krwi wzrasta w ciągu 30-60 minut. Próbka krwi jest pobierana z żyły dwukrotnie: po 1 godzinie i po 2 godzinach od wypicia roztworu. Poziom glukozy we krwi większy lub równy 140mg/dL jest uznawany za nieprawidłowy.


Co robić jak się okaże, że jesteś "słodką mamą"?

Przede wszystkim nie panikować i jak najszybciej zgłosić się do poradni cukrzycowej - namiary na taką poradnię powinien dać lekarz ginekolog. W Poznaniu taka poradnia mieści się na ul. Polnej, przy szpitalu położniczym. Tam wspólnie z lekarzem podejmuje się kolejne kroki.

W poradni dostaniemy glukometr oraz receptę na paski. Poziom cukru mierzy się rano po przebudzeniu oraz po każdym większym posiłku. W praktyce jest to 4-5 razy dziennie. Pomiary zapisuje się w specjalnym dzienniku. W tym samym dzienniku notuje się wszystkie spożywane posiłki.
Zazwyczaj wystarczy trzymać się odpowiedniej diety i liczyć WW (wymienniki węglowodanowe), które ułatwiają obliczanie ilości węglowodanów w danym posiłku. U mnie dieta dawała dobre efekty. Czasami jednak sama dieta nie wystarcza i trzeba przyjmować również insulinę.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest bardzo ważne. Jeśli zaniedbamy cukrzycę ciążową narazimy na komplikację siebie i nasze maleństwo. Dziecko w najlepszym wypadku urodzi się po prostu duże (waga powyżej 4kg), a w najgorszym może dojść nawet do obumarcia płodu.

Dieta "słodkiej mamy".

Dieta to tak naprawdę nie dieta, lecz zdrowe odżywianie. Zjada się 5 zbilansowanych posiłków, o określonych porach dnia. Główne zasady jakie obowiązują w diecie cukrzycowej:

  • posiłki powinny być spożywane o stałych porach
  • przerwa między posiłkami powinna wynosić około 3 godzin
  • przygotowując posiłki dobrze jest posiłkować się tabelami z indeksem glikemicznym produktów (im niższy indeks glikemiczny tym lepiej) oraz trzeba brać pod uwagę WW (wymienniki węglowodanowe)
Codziennie należy dostarczyć organizmowi około 2200 kalorii (35 kcal na 1 kg masy ciała) oraz około 19-21 WW.

Rozkład wymienników węglowodanowych oraz godziny posiłków wyglądają następująco:

Śniadanie: najlepiej między godziną 7:00-8:00 (najpóźniej o 8:30), 4-5 WW
II śniadanie: około 10:30, 2-3 WW
Obiad: około 13:30, 5-6 WW
Podwieczorek: około 16:00, 2-3 WW
Kolacja: około 19:00, 3-4 WW

Zalecany jest też lekki posiłek krótko przed snem, około godziny 21:00-21:30, nie powinien on przekraczać 2 jednostek WW.

Czego unikać w diecie?

Przede wszystkim słodyczy i białego pieczywa. Również kawa podnosi poziom cukru. Unikać należy też tłustego nabiału, dżemów, słodkich jogurtów. Lepiej jest zjeść na drugie śniadanie jogurt naturalny z dodatkiem płatków górskich i połówką jabłka niż gotowy jogurt owocowy.
Mięso powinno być pieczone, duszone lub grillowane. Należy unikać smażonego, szczególnie w panierce. Lepiej też zrezygnować z pierogów i klusek, a makaron zmienić na pełnoziarnisty.


Tabela z indeksem glikemicznym popularnych produktów

Z cukrzycą ciążową da się żyć i jak zapewne czytając ten wpis zauważyliście może to być całkiem przyjemne i zdrowe życie. :)

Unknown

Gram na XBOX One X i czasami PS4, oglądam dużo seriali i filmów, interesuję się bezpieczeństwem w sieci. A poza tym biegam za córką, łapię Pokemony i czasami coś tu napiszę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz